Debata oksfordzka

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości dnia 11 czerwca 2018 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyła się debata oksfordzka na temat: "Kształt granic II Rzeczypospolitej był przede wszystkim sukcesem polskiej dyplomacji". Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Przemysław Guzik z kl.1 TA, Radosław Ozga, Jakub Piwowarski z kl.3 G oraz Adam Bożek z kl.3 TA, występowali oni po stronie opozycji. Ich zadaniem było podważenie tej tezy i udowodnienie, że to nie dyplomacja miała decydujący wpływ na proces kształtowania granic, ale walka zbrojna odegrała kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o granicę wschodnią Marszałkiem debaty był Jakub Izdebski - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, ekspertem zaś był dr Jacek Magdoń z IPN. Debacie przysłuchiwała się młodzież z naszej szkoły, z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika Spotkaniu towarzyszył wykład "Polska młodzież i idea niepodległości przed I wojną światową", który wygłosił pan Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Organizatorami debaty było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Rzeszów i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie.

Nasza młodzież zaprezentowała się znakomicie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!