Teatr Forma w naszej szkole!

W dniu 25.10.2018r. w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru FORMA z Białegostoku. Najpierw młodzieży klas drugich i trzecich technikum został zaprezentowany spektakl „Dziady” III cz. A. Mickiewicza, przygotowany z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. CELEM SPEKTAKLU była chęć przybliżenia „Dziadów” III cz. nie tylko jako wybitnego dzieła A. Mickiewicza, ale przede wszystkim spojrzenie na nie od strony bohaterów, ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji. Takie przedstawienie nasuwało refleksję czy każdy współczesny młody człowiek przeżywałby podobnie, gdyby był postawiony w sytuacji konieczności walki i męczeństwa za wolność ojczyzny. Przedstawienie to zawierało w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkowych. Nie było to kosztem sensów zawartych w dramacie, ponieważ wszystkie najważniejsze wątki utworu były pokazane i zinterpretowane. Wszystkie te zabiegi były wprowadzone po to, aby zaciekawić dramatem młodzież, jej głębokim sensem, i bliskością problemów ówczesnych młodych ludzi.

Na kolejnej lekcji – dla młodzieży klas maturalnych aktorzy zaprezentowali spektakl oparty na motywach powieści Witolda Gombrowicza pt. „Ferdydurke”. Aktorzy w interesujący sposób ukazali uczniom problematykę utworu i zagadnienie tzw. formy, w życiu człowieka. Ukazali parodię systemu nauczania w szkole epoki XX-lecia międzywojennego. Dosłownie i w przenośni – w spektaklu zaprezentowano osiem typowo teatralnych, karykaturalnych masek. Przedstawienie w udany sposób przybliżyło treść tej niełatwej, obowiązkowej lektury szkolnej. Scenariusz opracowany przez absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej, skupiał uwagę widza na najważniejszych wątkach literackiego pierwowzoru. Szczególnie uwypuklona została lekcja języka polskiego. Pomimo mało rozbudowanej scenografii, sztuka miała dynamiczny charakter, była swoistego rodzaju zabawą z publicznością, co niektórych wyraźnie zaskoczyło. Zgrabny przekaz, interaktywność, niewymuszony podkład muzyczny świadczą o atrakcyjności spektaklu. Z pewnością udział w nim nie był straconym czasem, może nawet niejednego widza zachęcił do wizyty w prawdziwym teatrze.