Technik Architektury Krajobrazu

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

zajmuje się architekturą krajobrazu, która jest dynamicznie rozwijającym się obszarem związanym z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych.
Absolwent technikum wyposażony jest w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia, przede wszystkim na wydziałach architektury krajobrazu lub kształtowania terenów zieleni, ale również innych, zgodnych z indywidualnymi zainteresowaniami. Uczelnie dające możliwość studiowania tego typu kierunków znajdują się w Krośnie, Rzeszowie, Krakowie.

Informacje dodatkowe

W ramach nauki w tym zawodzie od roku szkolnego 2017/18 realizowana jest innowacja „Niwaki – ogrodowe Bonzai”, dzięki czemu uczniowie uczą się tak poszukiwanej obecnie umiejętności kształtowania roślin. Uczniowie zainteresowani architekturą mają możliwość w ramach kółka architektonicznego przygotowywać się do studiowania na kierunku architektura.
Nasze firmy patronackie to „Leroy Merlin”, „Greinplast” i „Hartbex”. Dzięki tej współpracy uczniowie uczestniczą w płatnych stażach i praktykach oraz zdobywają dodatkowe uprawnienia na szkoleniach organizowanych przez te firmy. Współpracujemy również z Izbą Architektów RP realizując program edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”. Nasz udział w projektach unijnych pozwala na realizację dla uczniów płatnych wakacyjnych staży, zagranicznych praktyk oraz bezpłatnych kursów kwalifikacyjnych z obsługi wózka widłowego, obsługi koparko – ładowarki, lub florystyki.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

• Kwalifikacja 1: RL.21. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
  • Kwalifikacja 2: RL.22. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu

Sylwetka absolwenta

Absolwent kończąc szkołę w zawodzie technik architektury krajobrazu będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• opracowania projektów obiektów terenów zieleni (ogrody, parki, zieleń miejska, elementy małej architektury);
  • urządzania i pielęgnacji terenów zieleni i zadrzewień;
  • urządzania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu;
  • prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą.

Technik architektury krajobrazu w pracy zawodowej:

• pracuje przy przygotowaniu oraz wykonawstwie zadań związanych z kształtowaniem krajobrazu, ładu przestrzennego, dba o estetykę otoczenia człowieka,
  • organizuje pracę przy zakładaniu i pielęgnacji terenów zieleni związanych z budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, użyteczności publicznej oraz miejscami rekreacji i wypoczynku,
  • kieruje ludźmi przy pracach ziemnych, nasadzeniowych, nawierzchniowych i związanych z montażem elementów małej architektury,
  • projektuje urządzenia terenów zieleni tj. oczka wodne, fontanny, kwietniki, ławki, ogrodzenia, altanki z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych oraz zasad kompozycji z wykorzystaniem technik komputerowych rysunku technicznego i odręcznego oraz sztuk plastycznych,
  • projektuje i wykonuje dekoracje roślinne do wystroju wnętrz,
  • wykonuje prace pomocnicze, pomiary, kosztorysy,
  • obsługuje maszyny i urządzenia stosowane w urządzaniu i pielęgnacji terenów zieleni.

Technik architektury krajobrazu znajdzie zatrudnienie w:

• firmach prowadzących działalność w zakresie projektowania, zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu;
  • w jednostkach administracji samorządowej /m.in. w wydziałach: geodezji i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni;
  • szkółkach roślin ozdobnych oraz centrach ogrodniczych;
  • Jest przygotowany do prowadzenia własnej firmy.

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Główna siedziba szkoły mieści się w Krośnie w centrum miasta przy ul. ks. Piotra Skargi 3. Dzięki takiej lokalizacji uczniowie mają blisko do obiektów związanych z kulturą i sportem oraz przystanków komunikacji masowej.
W wyremontowanych pomieszczeniach zabytkowych budynków mieszczą się:

• sale do zajęć ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych wyposażone w sprzęt multimedialny i specjalistyczne pomoce dydaktyczne;
  • biblioteka pełniąca funkcję centrum kulturalnego i multimedialnego szkoły;
  • szkolna aula w której odbywają się szkolne uroczystości, a w czasie przerw pełniąca funkcję głównej przestrzeni rekreacyjnej;
  • część sportowa składająca się z: pełnowymiarowej sali gimnastycznej, małej sali lustrzanej, siłowni, sali do tenisa stołowego, strzelnicy, wielofunkcyjnego boiska sportowego i terenów rekreacyjnych;
  • gabinet medycyny szkolnej;
  • gabinet pedagoga szkolnego;
  • szkolny sklepik serwujący również posiłki na ciepło.

Bardzo dobrze wyposażone szkolne pracownie kształcenia praktycznego znajdują się na ul. Lewakowskiego 27b. Tam też odbywają się egzaminy praktyczne z kwalifikacji budowlanych. Zapewniamy bezpłatny dostęp do podręczników z kształcenia zawodowego. W bibliotece są dostępne szkolne lektury i laptopy z dostępem do Internetu; Dla uczniów mieszkających poza Krosnem funkcjonują 50% dopłaty do biletów miesięcznych, ewentualnie możliwe jest zakwaterowanie w między szkolnej bursie; Nasi uczniowie otrzymują stypendia Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Krosna oraz stypendia unijne dla uzdolnionych uczniów; Pomimo tego, że jesteśmy szkołą techniczną osoby z artystyczną duszą również znajdą u nas swoje miejsce realizując się w działalności plastycznej, inscenizacjach historycznych – cykl „Żołnierze wyklęci” lub programach kabaretowych - przeglądy kabaretów „Blaga”; Jesteśmy znani z tego, że w szkole funkcjonują drużyny specjalizujące się w zawodach sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze”, wielokrotnie zdobywając mistrzostwo Polski, pokonując w rywalizacji tzw. „szkoły mundurowe”.