Wicemistrzostwo Polski chłopców w Bornem Sulinowie

W dniach 5-8 czerwca 2018r. w Bornem Sulinowie w województwie zachodniopomorskim odbył się Finał Centralny XLI Zawodów Sportowo - Obronnych „Sprawni jak Żołnierze 2018”.

Zawody realizowane były w formie zadania zleconego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, które organizował Pomorski Wojskowy Odział PTTK w Wałczu, przy wsparciu i pomocy:

• Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód
  • Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie
  • Szczecineckiego Bractwa Kurkowego
  • Władz samorządowych i administracyjnych Bornego Sulinowa
  • Wojskowego Stowarzyszenia „Sport - Turystyka – Obronność”

W zawodach wzięło udział 13 zespołów dziewcząt i 12 zespołów chłopców, zwycięzców eliminacji wojewódzkich. W trakcie zawodów przeprowadzono następujące konkurencje:

1. Test sprawnościowy
  2. Podtrzymywanie życia – udzielanie pierwszej pomocy na polu walki
  3. Rzut granatem
  4. Strzelanie
  5. Marszobieg – bieg na orientację
  6. Pływanie

Nasza drużyna stanęła na wysokości zadania i zajęła bardzo wysokie II miejsce w kraju. Jest to najlepsze miejsce w historii występów w w/w zawodach w kategorii chłopców.

Reprezentowali ją:

• Dawid Bożek z klasy III TB
  • Marcin Paradysz z klasy IV TB
  • Dominik Szymański z klasy II ZI

Drużyna chłopców była najlepsza w strzelaniu z wynikiem 130 pkt. i pierwszej pomocy, zajęła drugie miejsce w biegu na orientację, a w pozostałych konkurencja uplasowała się w ścisłej czołówce. Ponadto Dawid Bożek okazał się najlepszy w strzelaniu uzyskując 47 pkt.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji w kategorii zespołowej chłopców uzyskano następujące rezultaty:

I miejsce - drużyna z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentująca województwo kujawsko- pomorskie;
II miejsce - drużyna z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Krośnie reprezentująca województwo podkarpackie;
III miejsce - drużyna z Zespołu Szkół w Bolechowie reprezentująca województwo wielkopolskie.

W kategorii zespołowej dziewcząt trzy czołowe miejsca zajęły:

I miejsce - drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie reprezentująca województwo zachodniopomorskie;
II miejsce - drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Żorach reprezentująca województwo śląskie;
III miejsce - drużyna z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentująca województwo kujawsko-pomorski.

W czasie wolnym młodzież miała możliwość zapoznania się z historią Bornego Sulinowa, gdzie od 1945 do 1992 r. stacjonowały wojska radzieckie, a teren ten był wyłączony spod administracji polskiej. Sprzyjająca pogoda pozwoliła również na krótki odpoczynek nad jeziorem Pile. W trakcie podróży opiekunowie zorganizowali również postój w Gnieźnie więc uczniowie mogli zwiedzić pierwszą stolicę Polski.

Wysokie miejsca w zawodach stają się powoli tradycją uczniów naszej szkoły. Do wieloletnich sukcesów dziewcząt, dołączyli również chłopcy, godnie reprezentując naszą szkołę, zajmując najwyższe miejsce w historii występów w tych zawodach. Gratulujemy naszym uczniom osiągniętego wyniku. Dziękujemy za poświecenie swojego wolnego czasu, który musieli wykorzystać na kilkumiesięczne przygotowanie.

Rafał Krężałek